Rękawice medyczne

Dłonie personelu medycznego są jednym z głównych źródeł transmisji patogenów. Dlatego dla zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa konieczne jest właściwe używanie rękawiczek medycznych. W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje rękawic medycznych: sterylne chirurgiczne i ochronne, diagnostyczne niesterylne oraz do procedur wysokiego ryzyka i pracowni leków cytostatycznych.

RĘKAWICE MEDYCZNE –  muszą spełniać wymogi norm zharmonizowanych z Rozporządzeniem UE 2017/745

EN 455 –– rękawice medyczne do jednorazowego użytku 

Część 1 – Wymagania i badania na nieobecność dziur

Określono wymagania oraz metodę badania jednorazowych rękawic medycznych pod kątem szczelności w oparciu o ISO 2859. Akceptowalny poziom jakości AQL powinien przyjmować wartość max. 1,5 dla rękawic diagnostycznych i 0,65 dla chirurgicznych. Im niższy AQL tym mniej wadliwych wyrobów w danej partii produkcyjnej.

Część 2– Wymagania i badania dotyczące właściwości fizycznych

Określono wymagania i metody badań właściwości fizycznych rękawic (wymiary, min. siła zrywu w odniesieniu do materiału).

Część 3– Wymagania i badania w ocenie biologicznej

Określono wymagania oraz metody badań dotyczące oceny bezpieczeństwa biologicznego rękawic w odniesieniu do zawartości pudru, substancji chemicznych, endotoksyn oraz protein lateksowych w przypadku rękawic z naturalnego kauczuku.

Część 4– Wymagania dotyczące wyznaczania okresu trwałości

Określono wymagania oraz metody badań dotyczące wyznaczania okresu trwałości.

Rękawice diagnostyczne zaklasyfikowane są jako wyrób medyczny klasy I, a chirurgiczne – klasa IIa.

Rękawice sterylne – bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegów chirurgicznych

Rękawice chirurgiczne chronią pacjenta i użytkownika przed transmisją patogenów podczas zabiegów chirurgicznych. Rękawice lateksowe charakteryzuje duża elastyczność oraz wyjątkowe dopasowanie do dłoni, lecz istnieje ryzyko wystąpienia alergii typu I. Rękawice poliizoprenowe mają właściwości identyczne jak lateksowe, lecz nie wywołują alergii na białka lateksowe. Cechą charakterystyczną rękawic neoprenowych jest zwiększona wytrzymałość chemiczna i mechaniczna.

Wysokiej jakości chirurgiczne rękawice medyczne produkowane są z zastosowaniem innowacyjnych technologii, które zapewniają:

 • pewny uchwyt w suchym i mokrym środowisku,
 • anatomiczny kształt dla mniejszego zmęczenia dłoni,
 • niski profil alergenny, dzięki wieloetapowemu procesowi eliminacji alergenów,
 • odpowiednią grubość dostosowaną do rodzaju procedury,
 • obniżenie ryzyka wystąpienia alergii typu I i IV,
 • łatwe i szybkie zakładanie w warunkach suchych i mokrych dzięki specjalnej powłoce hydrofobowej,
 • eliminację  zsuwania się rękawicy z fartucha dzięki opasce adhezyjnej.

Rękawice niesterylne medyczno-ochronne to w większości rękawice nitrylowe i lateksowe oraz winylowe i winylowo-nitrylowe.

Rękawiczki medyczne niesterylne charakteryzuje uniwersalny kształt, mikroteksturowana powierzchnia palców, wrażliwość dotykowa, odporność biologiczna i chemiczna. Jeśli szukasz jednorazowych rękawiczek medycznych, możesz wybierać spośród produktów wykonanych z nitrylu lub lateksu. Jakie wady i zalety charakteryzują oba rodzaje?

Rękawice medyczne wykonane z naturalnego lateksu

Rękawice medyczne wykonane z naturalnego lateksu to klasyczne rękawiczki medyczne, charakteryzujące się dużą elastycznością i dopasowaniem do dłoni jak “druga skóra”. Zapewniają wysoki poziom ochrony przed krwiopochodnymi patogenami oraz częścią niebezpiecznych substancji chemicznych. Wadą produktów wykonanych z naturalnego lateksu jest ryzyko wystąpienia alergii typu I.

Występują w wersji pudrowanej i bezpudrowej, przy czym pudrowane stosowane są coraz rzadziej uwagi na niekorzystny wpływ zarówno na użytkownika jak i pacjenta.

Nitrylowe rękawiczki medyczne

Nitrylowe rękawiczki medyczne to jedne z najpopularniejszych rękawiczek medycznych. Rękawice syntetyczne nitrylowe nie powodują alergii typu I na białka lateksowe, ale mogą powodować alergię kontaktową typu IV wywołaną przez dodatki chemiczne. Charakteryzują się znaczną mechaniczna na przekłucia. Zapewniają również większą ochronę przed niebezpiecznymi  substancjami chemicznymi w porównaniu do produktów z lateksu.

Sprawdź naszą ofertę rękawic medycznych, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort pracy!

Nasi producenci

Zobacz oferowane produkty najwyższej jakości
Strona producenta
Ansell

Zapraszamy do kontaktu!
Wybierz temat zapytania. Trafi ono bezpośrednio do odpowiedniego przedstawiciela.

Odpowiadamy na wszystkie zapytania!

  Anmar sp. z o. o.
  Strefowa 22,
  43-100 Tychy
  NIP: 6462538085,
  Regon: 277716590,
  KRS: 0000995106